21 نکته اینستاگرام مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک

آنچه در این مقاله می خوانید :

با توجه به اهمیت روز افزون اینستاگرام مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک ، در این مقاله به نکات مهمی که کسب وکارهای کوچک برای موفقیت در اینستاگرام باید رعایت کنند اشاره میکنیم.رعایت کردن این نکات تاثیر به سزایی در بالا رفتن مخاطب شما در این شبکه اجتماعی خواهد شد و در نتیجه کسب و کار شما رونق بیشتری خواهد داشت.

فراموش نکنید که به هیچ عنوان اجازه ندهید اینستاگرام زندگی شمارا اداره کند،بلکه شما باید بااستفاده درست از این شبکه اجتماعی به کسب و کار خود رونق بیشتری بدهید.درادامه برای هر یک از این نکات توضیحاتی میدهم تا بکار گیری آنها راحت تر شود.

دوره آموزش اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام

 

1-هدف مشخص

 صفحه #اینستاگرام #کسب_و_کار شما باید هدف مشخصی داشته باشد.
من فکر میکنم مهمترین نکته این است که شما بدانید اینستاگرام  مارکتینگ چه نقشی  در کسب و کار شما دارد؟؟؟
سرگرمی؟معرفی محصول؟فروش؟هدایت به #وب_سایت یا شبکه اجتماعی دیگر؟یا جمع آوری گروهی از مخاطبین آماده برای تبدیل شدن به مشتریان وفادار؟؟
اگر هدف مشخصی نداشته باشید فالور های شما به پیج شما وابستگی پیدا نمیکنند و طبیعتا اینستاگرام کمکی به رونق بیشتر کسب و کارتان نخواهد کرد.پس از همین حالا هدف و برنامه پیج خود را مشخص کنید.

 اینستاگرام

2-جدی نگاه کنید

من همیشه میگویم:

صفحه اینستاگرام خودرا جدی بگیرید تا مخاطبان هم آن را جدی بگیرند

توجه کنید که برای خیلی از مخاطبان و مشتریان شما ، اولین آشنایی و برخورد با کسب وکار شما  همین پیج اینستاگرام هست. پس خیلی مهم هست که در اولین ارتباط،احساس خوشایندی به آنها دست دهد و با کمال میل به بازدید از پستهای شما بپردازند.سعی کنید برای صفحه تان یک قالب خوب داشته باشید که به نوعی بین پستهای شما هماهنگی وجود داشته باشد و در اولین برخورد با پیج شما یک هارمونی و نظم دلنشینی به مخاطب انتقال یابد.

اینستاگرام

 3-مشتریان خود را شناسایی کنید

خیلی مهم است که مخاطبان خود در #اینستاگرام را بشناسید و محتوایی تولید کنید که با آنها ارتباط برقرار کند.از #تولیدمحتوای تکراری،بی فایده پرهیز کنید.با توجه به حجم زیاد تولید محتوا در بستر اینستاگرام،مخاطب دائما در معرض انبوهی از محتوا قرارداد و طبیعتا خواسته یا ناخواسته از بین این حجم محتوا که به سمت اون حمله ور شده اند ، آنهایی را انتخاب میکند که به نظر مفید ، جدید و خلاقانه باشد.بنابراین در مورد کسب وکار خود محتوای مفید و خلاقانه و غیر تکراری تولید کنید و در اختیار مخاطب قرادهید.مثلا اگر شما یک استودیو یوگا دارید،سعی کنید مطالبی در زمینه آرامش،ریلکسیشن و … تولید کنید .

دوره آموزش اینستاگرام مارکتینگ

4-از قدرت کلمات کلیدی اینستاگرام استفاده کنید

همانطور که میدانید نام کاربری شما،نام شما و توضیحاتی که در بیوگرافی خودتان در حساب #اینستاگرام وارد میکنید،در جستجو های اینستاگرام دیده میشوند.به عنوان مثال اگر شما طراح وب سایت هستید و در نام #پیج_اینستاگرامی یا بیوگرافی خود به این کلمه کلیدی اشاره کنید،وقتی کسی در اینستاگرام کلمه #طراحی_سایت را جستجو کند ،شما در بین نتایج دیده میشود.البته اینکه در ابتدای نتایج باشید ویا در ردیفهای پایین تر بستگی به موراد زیادی دارد که در مقاله های دیگر به آن خواهم پرداخت.

ولی به هر حال با انتخاب درست نام کاربری و اطلاعات درست و کامل دادن در قسمت بیوگرافی پروفایل اینستاگرام تان شانس دیده شود در بین جستجو ها را خواهید داشت که به همان نسبت فالورهای بیشتری جذب خواهید کرد.

5-از # هشتگ ها استفاده کنید

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بزرگ است،این شبکه اجتماعی برای اینکه افراد راحت تر وسریعتر نیازهای خودراپیداکنند  امکان جستجو را فراهم کرده است.برای اینکه شما هم در جستجو های افراد دیده شوید باید در متن خود از # استفاده کنید. یعنی ابتدای هر کلمه کلیدی #  بگذارید تا اینستاگرام متوجه شود این کلمه در این متن کلمه مهم وکلیدی هست و اگر کسی آن را جستجو کرد پیج شمارا معرفی کند. اما نکته ای که وجود دارد این است که باید از هشتگ های درست استفاده کنید.یعنی بین متن شما و هشتگ ارتباط وجود داشته باشد تا اینستاگرام از مفید بودن متن شما مطمئن شود. البته اینکه بعد از جستجوی یک کلمه کلیدی که شما در متن خود از هشتگ آن استفاده کرده اید ،اینستاگرام شمارا در رتبه چندم قراردهد به عوامل دیگری نیز ارتباط دارد ولی مه ماین است که شما هنگام پست گذاشتن حتما از #مرتبط استفاده کرده باشید.

 6-مشتریان هدف خود را فالو کنید

مهم ترین کاری که در اینستاگرام باید انجام دهید،این است که افرادی که میتوانند مشتری شما باشند را پیدا کنید و آنها را فالو کنید.پستهایشان را لایک کنید،برایشان کامت بگذارید. با این کار به شدت در قلب آنها جای خودرا باز خواهید کرد. چرا که همه ی انسانها از توجه به خودشان و اتفاقات زندگی شان خوشحال میشوند. از اینکه برای دیگران مهم باشند احساس غرور میکنند.پس با فالو کردن و پیگیری صفحات این افراد آنها را به خودتان نزدیک کنید تا زمانی در زمان مناسب مشتری خوبی برای شما باشند.

 7-بامشتریان خود ارتباط برقرار کنید

خیلی مهم هست که در اینستاگرام با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید ،به مشتریان خود پیام بدهید و از آنها صفحه اینستاگرام (غیر شخصی ) را بگیرید.فالو کنید ،کامنت بگذارید و…….   علاوه بر این  همانطور که قبلا گفتم  افرادی که میتوانند مشتریان شماباشند را فالو کنید و برای آنها در دایرکت پیام خصوصی بفرستید. به مناسبتهای مختلف به آنها پیام بدهید.از خدمات خود صحبت کنید و……….

فرض کنید شما یک طراحی سایت هستید،خوب طبیعتا در اینستاگرام باید پیج هایی را دنبال کنید که در آنها صاحبان کسب و کارها وجود دارند و به آنها خودتان را معرفی کنید.اما اگر بروید وفالورهای یک صفحه آشپزی را دنبال کنید طبیعتا الگوریتم اینستاگرام به شما برای جذب مشتری و مخاطب بیشتر کمکی نخواهد کرد.بنابراین بیشتر باید پیج ها و افاردی را دنبال کنید که میتوانند از خدمات شما بهره مند شوند و یا محصولات شمارا خریداری کنند.

دوره آموزش اینستاگرام مارکتینگ

8-جستجوی هشتگ های مرتبط با موضوع پیج کسب و کارتان

 روزانه  زمانی را به جستجوی هشتگ های مرتبط با کار خود اختصاص دهید.منظور من هشتگ های کارتان نیست . هتشگهای مرتبط ار این نظر که افرادی از آنها استفاده میکنند که میتوانند مشتری شما باشند. مثلا فرض کنید کار شما فروش اسباب بازی حیوانات خانگی هست.میتوانید از هشتگ #سگ_زیبای_من   استفاده کنید.به این ترتیب کسانی که حیوانات خانگی دارند و برایشان حیوانات سایرین جذاب است با کمک این هشتگ به پیج شما هدایت میشوند و متوجه میوشند که شما  برای حیوان خانگی انها اسباب بازی دارید.

9-استفاده از هشتگ مکان برای کسب و کار های محلی

اگر کسب و کار شما محلی هست ،مثلا فست فود یا هر شغلی که مشتریان آن صرفا از همشهریانتان هستند، حتما در پستهای خود از لوکیشن استفاده کنید. این کار باعث میشود بسیاری از افراد که دنبال کنند هشتگ لوکیشن شما هستند  ، به پستهای شما دسترسی داشته باشند.

10-همه ی امکانات اینستاگرام را بدرستی استفاده کنید

اینستاگرام  روز به روز بر امکانات خود می افزاید،دیگر فقط پست گذاشتن ،هشتگ گذاری و کپشن  نیست،استوری که بسیار کاربرد دارد و معمولا تعداد بازدیدش از پست بیشتر است و در ادامه های لایت اینستاگرام نیس برای  دسته بندی و نگهداری استوری ها برای بیشتر از 24ساعت را فراهم میکند.سعی کنید از همه ی این امکانات به تناسب و اصولی استفاده کنید.

-پیامهای دایرکت بفرستید

شما به مشریان خود دایرکت میفرستید؟ این خیلی مهم است که به مناسبتهای مختلف و یا وقتی محصول و یا خدمات جدیدی می آورید و یا زمانی که تخفیف دارید ، ازطریق دایرکت به مشتریان خود اطلاع دهید تا مستقیما در جریان قرار بگیرند.این خیلی مهم است که این پیامها با فاصله ی زمانی زیاد باشند و طوری نباشند که مشتری یا مخاطب شما احساس مزاحمت کند.

پیشنهاد میکنم در ابتدای پیام آنها را خطاب قرار دهید و طوری صمیمانه با آنها ارتباط برقرار کنید اما به هیچ عنوان کلماتی بکار نبرید که احساس بی احترامی یا خودمونی بودن را به ایشان القا کنید.در این صورت است که آنها تمایل بیشتر ی به خواند و پیگیری دایرکت شما پیدا خواهند کرد.

دوره آموزش اینستاگرام مارکتینگ

12-مسابقه و جایزه

آیا تا بحال در پیج خود مسابقه گذاشته اید؟ این کار به جذب محاطب بیشتر و افزایش فالورهای شما کمک زیادی میکند.فقط کافی ست سوالی را بپرسید و از مخاطبان بخواهید در کامنت جواب رابدهند و بعد بین افرادی که جواب درست داده اند ، یک تا سه نفر را انتخاب کنید و  هدیه ای بدهید.  توجه کنید که هرچه این سوال ساده تر باشد  مخطبان بیشتری پاسخ میدهند و به این ترتیب کامنتهای بیشتری دریافت میکنید.ضمن اینکه میتوانید از شرکت کنندگان بخواهید دوستانشان را در کامنت تگ کنند و حتی بین افرادی که مثلا 3 تا از دوستانشان را تگ کرده اند هم یک جایزه تعیین کنید که به صورت قرعه کشی  انجام میشود. با این روش تعداد قابل توجهی فالور جدید دریافت میکنید. ضمنا سعی کنید سوال به کسب و کار و موضوع پیج شما مرتبط باشد.به این ترتیب مخاطب را درگیر کسب و کار خود کرده اید.

13-همکاری با دیگر پیج ها

اگر نمیخواهید فعلا برای تبلیغ بودجه ای را صرف کنید،بهترین پیشنهاد این است که پیج هایی که از نظر میزان مخاطب در سطح پیج شما هستند را پیدا کنید و به آنها پیشنهاد بدهید  بصورت متقابل پیج یکدیگر را تبیلغ کنید.اینطوری فالورهای هرکدام با آن پیج دیگر آشنا میشوند.فقط نکته ای که باید توجه کنید این است که این پیج مخاطبانی داشته باشد که بتوانند در گروه مشتریان شما قرار گیرند.مثلا یک پیج فروش طلا میواند با کی پیج فروش لباس زنانه  همکاری متقابل کند اما نمیتواند با کی پیج فروش بازی های دیجیتال  همکاری کند چون مشتریان هر یک متفاوت هستند.

14-یک روال مشخص داشته باشید

 فراموش نکنید که  اینستاگرام باید در خدمت شما باشد. پس بیش از اندازه در اینستاگرام وقت خود را تلف نکنید. یک برنامه روزانه تنظیم کنید که طبق آن  پست خود را آماده کنید،استوری های خود را آماده کنید. در اینستاگرام به بررسی در مورد رقبا و کسب وکارتان و هشتگ ها بپردازید و ……   اما  همه ی اینا زمان مشخص و استانداردی از برنامه روزانه شما باشد.اگر بی برنامه و دائما در اینستاگرام باشید حتما به کسب و کار و زندگی خود آسیب خواهید رساند.

15-یک پلن تولید محتوا داشته باشید

این مشکل اکثر اینستاگرامر  ها است.چه چیزی بنویسیم ؟؟؟؟

خوب من به شما ایده هایی میدهم تا با کمک آنها بتوانید پستهای جذابی تولید کنید،شما میتوانید در کسب و کار خود آموزش،نقل قول،عکس محصول،عکسهایی از مشتریان در محل کار شما،عکسهایی از پشت صحنه کار خود (خط تولید ویا ….)،نکات و ترفندهای مرتبط با محصول و یا خدمات ،نظر مشتریان و ……. از این دست موضوعات را با توجه به شرایط زمانی و سلیقه مخاطبان ،تولید محتوا داشته باشید.

 

16-همیشه محتوای آماده داشته باشید

با توجه به پلن تولید محتوایی ک آماده کردید،همیشه یک تعداد محتوا از قبل آماده کنید ،طوری که بدانید هرکدام را در چه روزی میخواهید منتشر کنید.برخی از این محتوا ها ممکن است مناسبتی باشند و کاربرد مقطعی داشته باشند و برخی دیگر که البته خیلی هم مهم هستند ،طبق یک اصول و برنامه ی از قبل تعیین شده و بصورت مرتبط و زنجیر وار باید منتشر شوند.پس بهتر است همیشه برای چند روز آینده خود محتوا را آماده کنید تا اگر اتفاقی افتاد و مشکلی پیش آمد ،پیج شما از روال طبیعی خود خارج نشود .این موضوع از نظر جذب و نگهداری مخاطب خیلی مهم است.

دوره آموزش اینستاگرام مارکتینگ

17-مداوم و منظم پست بگذارید

الگوریتم جدید اینستاگرام،طرفدار کاربران فعال است.به این معنی که زمانی شمارا به دیگران معرفی میکند که ببیند بصورت منظم و مداوم در اینستاگرام فعالیت مکنید.فرص کنید در دنیای واقعی آشنایان و مشتریان شما شما برای مدتی از شما بی خبر باشند،چه اتفاقی می افتد؟طبیعتا تعداد قابل توجهی از انها شمارا به فراموشی میسپارند. اینستاگرام هم به همین ضورت است. پس با یک برنامه ریزی بطور منظم و مداوم  در اینستاگرام فعالیت کنید. مثلا روی یک تا سه پست  و  حداقل چند تایی استوری بگذارید تا بیشتر در معرض دیدی مشتریان و مخاطبان قرار داشته باشید.

18-دائما آزمون خطا کنید

استرس نداشته باشید و نگران نباشید که چرا سرعت جذب مخاطب شما کم است.این یک امر طبیعی است.شما باید دائما روند کاری خود را بررسی کنید و ببینید کدام پست یا استوری شما بازخورد بهتری داشته و سعی کنید دلیل آن را پیدا کنید.سپس  ادامه راه را با توجه به این  تجربیات تولید محتوا کنید.

19-فعالیت خود را تجزیه وتحلیل کنید

اینستاگرام برای پیج هایی که بیزینس هستند امکانات آماری خیلی خوبی ارائه میدهد.این اطلاعات(Insight) را هم برای کل پیج و هم برای هر پست یا استوری جداگانه میتوانید ببینید.با کمک این آمار میتوانید اطلاعات خیلی کاملی دریافت کنید که به شما کمک میکنید در تولید محتوا و جذب مخاطب بیشتر چه سیاستی را پیش بگیرید.

20-از ابزارهای خودکار استفاده نکنید

 ابزارهای خودکار درحقیقت بجای شما لایک میکنند،کامنت میگذارند،فالو و آنفالو میکنند و ….  اما موضوع این است که  مثل یک انسال نمیتوانند ارتباط برقرار کنند. در نتیجه اینستاگرام این ابزارهارا قبول ندارد و در صورتی که متوجه شود اکانت شما را در لیست اکانتهای غیر واقعی قرار میدهد.اینستاگرام دوست دارد شما مثل یک انسان با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید تا شما را به افراد بیشتری معرفی کند.

21-شاد باشید و لذت ببرید

کلام آخر اینکه با لذت از کسب و کار خود صحبت کنید و با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و با آنها معاشرت کنید .به پیج افراد مختلف سر بزنید و برایشان کامنتهای معنی دار بگذارید و اجازه دهید اینستاگرام شما را به این دلیل به دیگران معرفی کند.اینطور هست که شما از فعالیت در این شبکه اجتماعی لذت خواهید برد و کسب درآمد خواهید داشت.

در پایان مهم ترین نکته برای موفقیت کسب و کارتان در اینستاگرام این است که خلاقیت داشته باشید و سعی کنید از کپی کاری و تکرار روشهای دیگران اجتناب کنید.امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.اگر تمایل دارید در زمینه اینستاگرام مارکتینگ از من مشاوره بگیرید میتوانید از طریق اینستاگرام یا تماس با  تلفن همراه من که در همین مقاله ذکر شده ،تماس بگیرید و من را خوشحال کنید.

دوره آموزش اینستاگرام مارکتینگ