افزایش فروش در اینستاگرام

6 تکنیک افزایش فروش در اینستاگرام

آنچه در این مقاله می خوانید :

1-رعایت اصول بازاریابی در اینستاگرام

 

 همیشه در کارگاه های حضوری و وبینارهای آموزشی که قبلا برگزار میکردم, وقتی صحبت از بازاریابی و جذب مخاطب و …. میشد این سوال را میپرسیدم: مراحل بازاریابی دیجیتال چیه؟ اکثر عزیزان به مواردی مثل راه اندازی پیج و وب سایت و تولید محتوا و …با هدف معرفی محصولات و خدماتشان ، اشاره میکردند. بله همه اینها در بازاریابی دیجیتال هست ولی همه اینها زیر مجموعه یکی از مراحل بازاریابی دیجیتال است! که من اسم این مرحله را مرحله معرفی میگزارم! در حالی که بازاریابی دیجیتال صرفا معرفی نیست! بلکه مرحله مهم تری بعد از مرحله معرفی و آشنایی هست که اگر به آن دقت نکنید نمیتوانید مخاطب را به مشتری تبدیل کنید! یعنی نتیجه بازاریابی به فروش ختم نخواهد شد.پس مرحله اصلی و مهم بازاریابی دیجیتال چیست؟

از نظر من بازاریابی دیجیتال سه مرحله اصلی دارد:

  • آشناکردن مخاطب با کسب و کار شما
  • جلب اعتماد
  • دعوت به اقدام

بله شاه کلید موفقیت در بازاریابی دیجیتال اقداماتی است که باعث جلب اعتماد مخاطب شود! اگر شما در تمام مراحل طراحی استراتژی بازاریابی، کارهایی جهت جلب اعتماد مخاطب نکنید، تقریبا تمام فعالیت های دیگر شما با شکست مواجه میشود. چرا؟ چون کسی که با شما آشنا شود و نتواند اعتماد کند طبیعتا به “دعوت به اقدام” شما هم جواب مثبت نخواهد داد! توجه کنید وقتی کسی حضوری به محل کسب و کار شما مراجعه میکند بخش مهمی از روند اعتماد طی شده ولی در فضای مجازی و اینستاگرام و دایرکت و … خیلی فرق دارد. پس همه کارهایی که باعث افزایش اعتماد مخاطب میشود را باید با دقت و صداقت انجام دهید.

 

2- قیمت گذاری محصولات یا خدمات

 

در اینجا چند تکنیک قیمت گذاری در مورد خدمات و محصولات را می گویم که به شما بسیار کمک می کند تا قیمت هایی بگذارید که مردم از شما خرید کنند. یکی از مشکلاتی که همه در قیمت گذاری دارند این است که نمی دانند مردم به دنبال چه قیمتی  هستند؟ اکثرا فکر می کنند مردم به دنبال قیمت ارزان هستند که این اشتباه است. اولین سوالی که بعد از گفتن قیمت در ذهن مشتری بوجود می آید این است که می ارزد یا نمی ارزد؟ پس شما باید تکنیک هایی را به کار ببرید که تا قیمت را گفتید مشتری بگوید که این می ارزد. اگر این کار را انجام دهید مشتری دیگر مثل قبل به دنبال قیمت ارزان نمی رود. راه حل چیست؟

راه حل اول این است که قبل از اعلام قیمت، یک توضیح کوتاه اما جامع از مزیت ها و از آن مهم تر فواید محصول تان بگویید. به مشتری خود بگویید که بعد از  خرید محصول و یا استفاده از خدمات شما به چه فواید و منافعی می رسد.

راه حل دوم همان طور که در بالا به آن اشاره کردم(به مشتری چی بگیم که از ما بخره؟) به مشتری دو پیشنهاد بدهیم. حال نکته اینجاست که چگونه این دو پیشنهاد را بدهیم؟ اول قیمت بیشتر را بگوییم یا قیمت کمتر؟ به نظر من ابتدا قیمت بیشتر را بگویید چون ذهن ما انسان ها ناخوداگاه اولین قیمتی را که به آن بدهیم در خاطر می سپارد و بیشترین تاثیر را می گیرد. وقتی شما ابتدا قیمت پایین تر را بگویید مشتری دیگر به قیمت دوم و بالاتر توجهی نمی کند. ولی اگر قیمت بالاتر را ابتدا بگویید نه تنها به آن توجه می کند بلکه مشتری احساس می کند که اگر قیمت پایینتر را بخرد برایش خوب نیست و از نظر ذهنی و روانشناسی به دنبال بهتر می رود و خوبتر را می خواهد.

پس حتما شروع تان با قیمت بهتر باشد و شک نکنید اگر توضیحات کافی داده باشید مشتری می پذیریردو هم از شما خرید می کند.

3-رعایت پروسه فروش در اینستاگرام

 

پروسه فروش شامل 4 مرحله مهم است که اگر حتی یک مورد را انجام ندهید احتمال فروش بسیار پایین می آید. این 4 مرحله را بررسی می کنیم:

  1. مرحله اول، مرحله معرفی است. بسیاری از افراد معرفی را انجام می دهند اما در این مرحله یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهیم حتما از اتفاقات و فوایدی که بعد از گرفتن محصول یا خدمات ما، می افتد صحبت کنیم. ما همیشه از ویژگی محصول صحبت می کنیم اما از فواید آن حرفی نمی زنیم. صحبت از ویژگی ها خوب است اما از فایده هم صحبت کنید.
  2. مرحله دوم ادعاست. ما باید برای محصول و خدمات خودمان ادعا داشته باشیم. به این صورت که مثلا بگوییم اگر محصول و خدمات ما را تهیه کنید این تفاوت ها را با بقیه خواهید داشت و ما این تفاوت ها را با بقیه داریم. این مرحله خیلی مهم است و بسیاری از افراد آن را دزست انجام نمی دهند.
  3. پس از ادعا ما باید بتوانیم ادعای خود را اثبات کنیم.اثبات همان رزومه، نمونه کار، نظرات مشتریان و … است. نمی شود که ما ادعا کنیم ولی اثبات نکنیم. اثبات فراموش نشود.
  4. این مرحله ای است که بسیاری از افراد انجام نمی دهند یا به صورت اشتباه انجام می دهند دعوت به اقدام است. ما باید همیشه آخرین کاری که انجام می دهیم مستقیم از مشتری بخواهیم که از ما خرید کند و یا از خدمات ما استفاده کنند. این را خیلی از افراد اشتباه انجام می دهند و در اینستاگرام برای این مرحله از سیو کن، لایک کن و .. استفاده می کنند. این خوب است ولی باور کنید اگر به جای تکرار لایک کن و سیو کن و… به مشتری بگویید از ما خرید کن از صد نفری که لایک و سیو می کنند یا نمی کنند یک یا دو نفر از شما خرید کنند خیلی بهتر است تا اینکه شما لایک و سیو بالایی داشته باشید ولی فروش زیادی نداشته باشید. دعوت به اقدام بسیار مهم است و اگر این 4 مرحله را درست انجام ندهید یا فروش نخواهید داشت یا خیلی کم می توانید بفروشید. حتما هر 4 مرحله را با فکر و برنامه ریزی انجام دهید تا به نتیجه برسید.

 5- استفاده از قبل و بعد در پیج اینستاگرام

 

شاید فکر کنید که قبل و بعد گذاشتن مخصوص پیج های کارهای زیبایی است یا بعضی پیج های کسب و کار، اما شما با این  تکنیک می توانید برای هر نوع پیجی قبل و بعد بگزارید. سه دلسل وجود دارد تا مخاطب حس بهتری نسبت محصولات  یا خدمات شما داشته باشد:

  •  مهمترین دلیلی که پیج های زیبایی قبل و بعد می گذارند، دلیل حسی است. یعنی مخاطب حس می کند که بعد از اینکه خدماتی می گیرد یا محصولی را می خرد به چه چیزی می رسد. این دلیل بسیار مهمی است و به همین دلیل است که اکثر پیج های زیبایی (پیج های پزشکی ، پیج های آرایشی بهداشتی) این کار را انجام می دهند. اما در کنار این، دو تکنیک دیگر وجود دارد که باعث می شود شما برای هر نوع پیجی بتوانید قبل و بعد بگزارید.
  • دلیل دوم، جایگاه اجتماعی است. شما باید جایگاه اجتماعی که مخاطب  قبل و بعد از خریدن محصول و یا استفاده از خدمات شما، پیدا می کند را ارائه دهید. یعنی به آنها بگویید که در صورتی که شما این محصول یا خدمت را دریافت کنید از نظر ظاهری به جایی می رسید که افراد بیشتری به شما توجه می کنند. خیلی از خریدهای ما بعد از علائق شخصی و سلیقه ای ، به جایگاه اجتماعی مربوط می شود. بسیاری از ما خریدی که می کنیم یا خدماتی که دریافت می کنیم برای این است که مردم احساس و نظر بهتری نسبت به ما داشته باشند.
  • دلیل سوم که باز هم برای اکثر کسب و کارها قابل استفاده است؛ اشاره به افزایش قابلیت های فنی است. یعنی شما باید بگویید که از نظر فنی و موارد مربوط به آن محصول یا خدمات چه تغییری برای مخاطب بوجود می آید. به طور مثال اگر فردی موبایل خرید چه امکانات فنی را خواهد داشت که قبلا نداشته است، یا اگر شخصی عمل زیبایی را انجام داد بعد از انجام عمل، از نظر احساس خوب و سلامتی و آن مشکلاتی که از نظر بدنی داشته است چه نوع تغییراتی برایش بوجود آمده است. در کنار احساس شخصی و جایگاه اجتماعی بهتر، نکات فنی را هم در نظر داشته باشید. هر موقع خواستید محتوا تولید کنید سعی کنید حداقل 2 مورد از این تکنیک ها را حتما در داخل آن، رعایت کنید.

 

6- در اینستاگرام به مشتری چه بگوییم تا از ما خرید کند؟

 

چرا بهترین پیشنهادهای فروش، پیشنهادات دو گزینه ای هستند؟ وقتی می خواهیم به فردی پیشنهاد محصول و یا خدمات مان را بدهیم راه های مختلفی وجود دارد. می توانیم یک پیشنها بدهیم یا دو پیشنهاد یا سه و یا پیشنهادات بیشتر، اما چرا بیشتر افراد روی پیشنهادات دو گزینه ای تجربیات خوبی دارند و چرا پیشنهادات دو گزینه ای اکثرا به فروش منجر می شود؟

دلیل اول این است که وقتی ما به فردی یک پیشنهاد می دهیم در واقع حق انتخاب را از او می گیریم و این باعث می شود آن فرد به این فکر بیفتد که جاهای دیگری را هم بگردد و پیشنهادات رقبای ما را هم بررسی کند. از طرف دیگر وقتی پیشنهادات زیادی به مخاطب بدهیم او را گیج کرده و باز در انتخاب دچار دودلی می شود و نمی تواند انتخاب کند و باز هم می خواهد بیشتر بررسی کند و در این بررسی این امکان وجود دارد که از دایره پیشنهادات ما خارج شود. پس بهترین کار این است که دو یا نهایت سه پیشنهاد به او بدهیم تا حق انتخاب را از او نگرفته باشیم و هم او را دچار سردرگمی و گیجی نکرده باشیم. اما نکته مهم اینجاست که این دو پیشنهاد چه تفاوتی باید با هم داشته باشند؟

تفاوت این دو پیشنهاد باید بقدری ملموس باشد که بتواند انتخابش را سریعتر و راحت تر انجام دهد. اگر تفاوت این دو پیشنهاد به هم نزدیک باشد مشتری باز هم گیج شده و نمی داند کدام را انتخاب کند.به طور مثال من سالهاست که دو محصول یا دو خدمت بیشتر ندارم.1- مشاوره و بررسی یک ساعته که پیج شما را بررسی می کنم و به شما مشاوره می دهم و یا 2- پروژه های کامل دیجیتال مارکتینگ یک ساله، که اکثرا هم در این حالت جذب مشتری انجام داده و خدمات ارائه می دهم و در کل سال تمام کارهای مربوط به پروژه های دیجیتال مارکتینگ شان را اجرا می کنم، مشاوره می دهم و ایده پردازی می کنم و نمی گزارم هیچ گونه دغدغه ای داشته باشند. طبیعتا بین این پیشنهاد و پیشنهاد او فاصله زیادی وجود دارد و تفاوت ملموس است و انتخاب برای شما راحت تر است. اگر می خواستم بگویم پیشنهادات من مشاوره یک ساعته  و دو ساعته هست خیلی تفاوتی بین این دو نبود و ارزشی برای پیشنهاد دو ساعته وجود نداشت. بنابر این پیشنهادات خود را دو گزینه ای کنید و تفاوت ملموسی بین آنها قرار دهید.