الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۳

بررسی الگوریتم اینستاگرام  2023

آنچه در این مقاله می خوانید :

اگر در اینستاگرام پیج کاری دارید توصیه میکنم حتما این مقاله را بخوانید.

در این مقاله جدیدترین الگوریتم اینستاگرام برای رتبه بندی پست های اینستاگرامی , استوری اینستاگرام , ریلز اینستاگرام و اکسپلور اینستاگرام را به طور کامل توضیح داده ام.

طبیعتا تجربیات چندین ساله من در مشاوره اینستاگرام و مدیریت پیج اینستاگرم به ویژه مدیریت پیج های اینستاگرام پزشکی و زیبایی بر اساس جدیدترین الگوریتم اینستاگرام 2023 و آزمون و خطاهای بسیار زیاده بوده و هست که باعث میشود شما بتوانید مخاطب هدف یا همون فالوئر با کیفیت برای پیج اینستاگرامتان جذب کنید.

 

نکات جدید الگوریتم اینستاگرام 2023

در ادامه، خلاصه‌ای از مهم‌ترین نکات جدید الگوریتم اینستاگرام را خواهم گفت.

اینستاگرام یک الگوریتم یکسان برای همه انواع محتواهای اینستاگرامی ندارد! هر بخش از اینستاگرام شامل فید (یا همان تایملاین اصلی)، استوری‌‌ها، ریلز و اکسپلور، الگوریتم مخصوص خودش را برای رتبه‌بندی و پیشنهاد محتوا دارد. هر الگوریتم اینستاگرام به ترتیب در ۳ مرحله کارش را انجام می‌دهد:

  1. جمع‌آوری اطلاعات (سیگنال‌ها)
  2.  کشف و دسته‌بندی محتواها
  3. رتبه‌بندی برای هر کاربر

اغلب اطلاعاتی که هر الگوریتم جمع‌آوری می‌کند مشابه هستند اما تفاوت‌هایی هم وجود دارد. حالا مهم‌ترین نکات الگوریتم‌های فید، استوری، اکسپلور و ریلز را مرور می‌کنیم.

الگوریتم فید

اول اطلاعات اکانت‌هایی که کاربر دنبال کرده است، انواع تعامل‌هایی که کاربر با محتواها و اکانت‌ها داشته‌‌اند، فرمت محتواهایی که کاربر بیشتر علاقه دارد (عکس یا ویدیو) و … جمع‌آوری می‌شود.

بعد محتواهایی که افراد دنبال شده منتشر کرده‌اند باید دسته‌بندی شود و با محتواهای پیشنهادی از اکانت‌هایی که کاربر دنبال نمی‌کند ترکیب شوند.

در مرحله بعدی می‌رسد به رتبه‌بندی که تا وقتی اینستاگرام را باز می‌کنید با ترتیب خوبی محتواهای منتشر شده را ببینید.

فاکتورهای رتبه‌بندی اینطور کار می‌کنند که کاربر هرچقدر سیگنال بیشتری بسازد، پس تمایل و علاقه بیشتری به آن نوع محتوا یا آن دسته‌ اکانت‌ها دارد.

در نظر هم بگیرید که هر فاکتور رتبه‌بندی در الگوریتم وزنی دارد که اینستاگرام حرفی درباره آنها نمی‌زند. به همین دلیل امکان دارد که بعضی از این سیگنال‌ها تاثیر بیشتری بگذارند. اینستاگرام ادعا می‌کند که هزاران سیگنال برای الگوریتم‌ها تعریف شده است.

مهم‌ترین گروه سیگنال‌ها برای الگوریتم فید

  • فعالیت‌های کاربر: لایک، به اشتراک‌گذاری، ذخیر‌ه‌سازی، نوشتن نظر
  • اطلاعات هر پست: این سیگنال‌ها شامل میزان تعامل دیگران روی آن پست و سرعت تعامل ایجاد شده است. محتوایی که لایک بیشتری گرفته است یا در چند ساعت اخیر با سرعت بالایی در حال لایک شدن است، در فید شما هم رتبه بالاتری می‌گیرد. اینستاگرام در این بخش تایید کرده است که زمان انتشار (از نظر تازگی محتوا) و مکان انتشار (اگر لوکیشن ثبت شده باشد) سیگنالی برای الگوریتم محسوب می‌شود و تاثیر‌گذار است.
  • اطلاعاتی درباره فرد منتشر کننده محتوا: این که فرد یا اکانت چقدر مورد علاقه شما است و چقدر در هفته‌های گذشته دیگران با آن فرد تعامل داشته‌اند. در کل این اکانت چقدر محبوب است.
  • سابقه تعامل بین فردی: این که زیر پست‌های همدیگر کامنت می‌نویسید یا چقدر باهم تعامل دو طرفه دارید. این سیگنال‌های خوبی برای درک ارتباط و ارتباط ویژه بین دو فرد است. پس تعامل‌های این شکلی هم به الگوریتم کمک می‌کند افراد خاص برای شما مثل دوستان یا افراد خانواده را تشخیص دهد.

۵ نوع تعامل مهم در الگوریتم فید

۵ نوع تعامل هستند که اینستاگرام می‌گوید در الگوریتم فید اهمیت بیشتری دارند:

۱-متوسط زمانی که روی این پست , توسط بازدیدکنندگان صرف شده باشد، ( Average Watch Time) همون واچ تایم که همیشه میگم. هر چه یک فرد بیشتر روی پست شما وقت بگذاره از نظر الگوریتم اینستاگرام اون پست ارزشمند تر هست

۲-کامنت (Comment)، هر چه کامنت بیشتری در زمان کمتری بعد از انتشار پست بگیرید , به نفع شماست

۳-لایک (Like)، لایک بیشتر توسط فالوئر های خودتون در زمان کمتر از انتشار پست , به نفع شماست

۴-اشتراک گذاری (Share)، هرچه تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان پست شما را فورارد کنند یا در استوری خودشون به اشتراک بگذارند , به نفع شماست.

۵-بازدید از پروفایل اینستاگرام (Profile Visit)، با دیدن پست شما کنجکاوی بوجود بیاد و  روی آی دی تون بزنند تا ببین کی هستین؟

این مورد هم برای فالوئرهای شماست که ممکنه شمارو فراموش کرده باشند و با دیدن پست تون  بیان ببینن کی هستید و هم برای اون افرادی که پست شما توسط اینستاگرام در فیدشون پیشنهاد میشه. این که هرکدام چه وزنی در میزان علاقه‌مندی کاربر دارند را اینستاگرام اعلام نکرده است و می‌گوید که ثابت نیستند ولی اولویت همین هست که من گفتم.

در کنار همه این توضیحات، قوانینی هم وجود دارد که محتواهای خلاف قوانین اینستاگرام را به رتبه‌‌های پایین‌تر می‌فرستند و حتی شاید کاربر آنها را نبیند. بنابراین باید قوانین اینستاگرام برای عدم انتشار محتواهای مجرمانه یا دارای کپی رایت را رعایت کنید.